Top 10 ATK - Slavnostní klubové setkání - ATK Club day

Budapešť - Hungary - 21. února 2004

Úvod (Home) Výstavy (Shows)  Chov číňani (CCD) Z médií (Press) Inzerce (Puppies)
Standardy Ke čtení Chov peruáni (Peruvians) Foto (Photo)  z Haliparku

ATK winner 2003 - Ich. Gessi Modrý květ, breeder: Pospíšil Jiří, owner: Brychtová LibušeStejně jako v minulém roce jsme se i letos odjeli do Budapešti zúčastnit slavnostního klubového setkání členů Klubu ATK (vysvětlení viz reportáže z předchozích let). Jen připomenu, že Klub sdružuje majitele a chovatele 39 různých plemen, převážně IX. skupiny FCI a asijská plemena z některých dalších skupin FCI.

Účast členů Klubu byla neméně početná jako loňský rok (toto je pouze část sálu)V kulturním domě v Budapešti, jehož příjemné prostředí je již osvědčeným místem pro konání uvedené akce, se opět sešli všichni členové Klubu, kteří se i přes rok potkávají na výstavách. Na všechny čekalo vyhlášení udělovaných klubových titulů Pes a fena roku (dospělí), Derby pes a fena roku (mladí) a Chovatel roku v každém plemeni (podmínky soutěže, bodovací tabulku a další přehledy najdete na klubových stránkách ATK v našich odkazech v Inzerci). Klub uděloval též poháry maďarským majitelům psů za umístění na evropské a světové výstavě (od titulů BOB až po známky "výborný") a poháry všem členům ATK, kteří na mezinárodní výstavě v Maďarsku získali titul BIG nebo res. BIG (Gessi bodovala v Pápě a v Budapešti), jako poděkování za reprezentaci Klubu. Na každém z pohárů bylo letos nově vyraženo i jméno držitele daného ocenění, k titulům dostali majitelé oficiální certifikáty. Na rozdíl od loňska, kdy na všechny předem čekal katalog s vytištěnými výsledky, letos byly udělené tituly tajemstvím do poslední chvíle a umístění psů znala jen jednatelka Klubu Bánhidi Pálné a předseda pan István Máté.

Tak vypadá jeden z nejúspěšnějších chovatelů Klubu, poháry nemohl ani pobrat!Cen čekalo na majitele a chovatele jako obvykle ohromné množství.Po slavností části, věnované předávání pohárů, se deset nejlepších psů (jeden z každého plemene, v pořadí určeném získaným počtem bodů) připravilo do každoroční soutěže Top Ten. Letos jsme to měli s manželem a psíky trošku složitější, neboť nám chyběl maďarštinu ovládající tatínek. Nicméně přátelé z Klubu nám pomohli a díky angličtině jsme se včas dověděli vše podstatné. Za účasti členů výboru, čestných hostů z řad rozhodčích, sponzorů, zástupců tisku a televize proběhl již čtvrtý ročník soutěže, která, jak se zdá, získává stále větší kredit.

Celkově společenskou úroveň setkání vyjadřovalo i oblečení většiny přítomných.K posuzování soutěže byli přizváni mezinárodní rozhodčí Kardos Vilmos z Maďarska a Dusan Paunovic z Jugoslávie (ten bude posuzovat i na jarní klubové výstavě ATK v květnu). Deset finalistů se předvedlo všem divákům i rozhodčím společně, individuálně a znovu společně, než odešli po soutěži do předsálí vyčkat na vyhlášení výsledků. Ještě dřív, než došlo k vyhlášení, všichni finalisté si mezi sebou spontánně poblahopřáli. Většina z nás se dobře zná z mnoha výstav v Maďarsku i v zahraničí a obvykle si chodíme navzájem fandit. Se stejným napětím tedy všichni očekávali vyhlášení pořadí v desítce. Vítězem se stal maltézský psík Jerry of Scalnitas maďarské majitelky Silvie Gróf před Gessi Modrý květ, třetí místo obsadil tricolorní Kavalír king Charles španěl.

Po bohatém obědě (se čtyřmi chody) následovalo předávání pohárů pro úspěšné reprezentanty Klubu na zahraničních výstavách, ocenění členů výboru za jejich práci a vyhlášení absolutního vítěze roku. Tím se stává jedinec, který mezi všemi plemeny a bez ohledu na kategorii, ve které soutěžil, získal největší počet bodů. Mezi plynulým maďarským komentářem pana předsedy jsem si všimla něčeho neobvyklého až ve chvíli, kdy jsem pochytila zdůraznění, že poprvé v historii není majitelem vítězného psa majitel z Maďarska a v sále to nezvykle zašumělo. "Majitelka vítězného psa přijela z České republiky z Prahy a absolutní vítězkou ATK roku 2003 se stala fenka plemene čínský chocholatý pes Ich. Gessi Modrý květ" přeložila mi ochotně sousedka u našeho stolu. Sál se roztleskal a protože mi chvíli trvalo, než mi došlo, co se stalo, už na mě přátelé mávali, abych asi pro cenu opravdu šla. Předseda Klubu mi předal ohromný putovní pohár, na němž je jméno Gessi Modrý květ vyraženo vedle jmen vítězů minulých ročníků (stejně jako třeba na Davisově poháru v tenisu) a také zmenšenou kopii poháru, neboť ten putovní budeme za rok vracet Klubu a předávat novému vítězi soutěže. Gessi se ziskem kolem 2600 bodů (přesné údaje doplním podle Zpravodaje později) posunula historickou hranici pro udělení tohoto nejvyššího Klubového titulu. Jestli jsem něco někdy opravdu nečekala, pak to byl právě zisk titulu Absolutního vítěze ATK 2003. 

Soutěž Top Ten ATK je regulérní výstavou s mezinárodními rozhodčími. Specialista na plemena IX. skupiny FCI Dusan Paunovic prohlíží Gessi. Rozhodčí Kardos Vilmos z Maďarska s pozdějším vítězem Top Ten. Krásnému tibetskému teriérovi jsem moc fandila. Tři nejlepší v Top Ten 2003.

Radostem dne ale ještě nebyl konec, protože následovala tradiční tombola. Pytle s krmením, hračky, přepravky, pelíšky, různé dobroty pro psíky a také lahve šampusu i vyhlášeného tokajského vína byly slosováním lístků rozděleny mezi přítomné členy klubu. Snad nikdo neodešel s prázdnou. Ačkoliv oficiální závěr setkání připadl na sedmnáctou hodinu, odjížděli jsme z Budapešti až o hodinu později, protože od příjemného posezení s přáteli se prostě jen tak odjet nedá. S bednou plnou pohárů (Pes a fena roku, Chovatel roku, res. BIG v Maďarsku, pohár za 2, místo v Top ten, kopie poháru a ohromný putovní pohár) jsme se vydali na noční cestu do Polského Leszna, kde nás druhý den ráno čekala soutěž šampion šampionů. Ale to už je zase jiná kapitola.

Gessi pózuje v putovním poháru za absolutní vítězství na přání maďarské televize Ebugatta. Chcete vědět více o ATK? 
* Reportáž z Alpen-Adria poháru 2001
* Reportář z Klubové výstavy 2002
* Reportáž z Alpen-Adria poháru 2002
* Reportáž z Top Ten za rok 2002
* Reportář z Klubové výstavy 2003
* Reportáž z Alpen-Adria poháru 2003

Stručné zajímavosti:
* Ich. Gessi Modrý květ posunula historickou hranici v počtu získaných bodů pro absolutní vítězství a na putovní pohár je zapsána po třech maďarských majitelích jako první pes majitele ze zahraničí.
* Plemeno Chinese crested dog má prvního oceněného Chovatele roku.
* Všichni tři ocenění čínští naháči (tedy přesněji oba naháči a labutěnka) jsou z českého chovu! Tím blahopřeji Lence Fritschové, chovatelce psa Falco Pupo-Haichi.

V roce 2003 jsme se zúčastnili těchto výstav v Maďarsku: (typ a místo, rozhodčí, počet přihlášených číňanů)
2x CACIB Szilvázvárad (Dr. Milivoje Urosevic - Jugoslávie, Dr. Roberto Schill - Rumunsko), 22
CACIB Budapešť (Liz Stannard - Great Britain) 25
ATK Club show Budapešť (Tamás Jakel - Hungary), 22
CACIB Pápa (Josef Němec, Čechy), 14
CAC Györ (Mária Kaló - Hungary), 21
CAC Esztergom (Bánhidi Pálné - Hungary), 14
CACIB Kecskemét (Silvia Radnetter - Austria), 14
2x CACIB Budapešť (István Csík + Bánhidi Pálné - Hungary) 26
ATK Alpok Adria (Ioulia Chtchouko - Russia), 23
Šampioni šampionů (Paolo Dondina - Italy, J.M. Ringuet - France) 4

Výsledky 2003:
Čínský chocholatý pes - Chinese Crested Dog:
Fena roku 2003 / Bitch of the Year - Ich. Gessi Modrý květ (hairless) + 2. místo v Top 10 ATK
maj. Brychtová Libuše, CZ
Pes roku 2003 / Dog of the Year - Ich. Akim Hvězda z Podmok (hairless)
maj. Brychtová Libuše, CZ
Derby pes 2003 / Derby dog 2003 - Falco Pupo-Haichi (powderpuff)
maj. Simon Jozefné, H
Derby fena roku - jestli jsem dobře postřehla, do soutěže nikdo fenu nepřihlásil.

Chovatel roku 2003 / Breeder of the Year 2003 - Čínský chocholatý pes / CCD:
Stanice "z Haliparku", chovatel: ing. Libuše Brychtová, CZ
Pro zvídavé: podmínkou soutěže je členství chovatele v Klubu a přihlášení nejméně tří vítězných jedinců z dané chovatelské stanice do soutěže. Výsledek vznikne na základě vyhodnocení výstavních úspěchů odchovů, které získaly nejvíce HPJ a CAC či vyšších titulů u psů ne starších 4 let.

! Děkuji majitelům svých odchovů, díky jejichž nádherným výstavním úspěchům a díky péči majitelů o ně jsem je mohla do soutěže přihlásit. Jen jejich společné úsilí mi umožnilo získat titul, kterého si nesmírně vážím. Na úspěchu se za rok 2003 podíleli: Briliant, Belissa, Casey, Cibetka a Cody z Haliparku ! 

Derby vítěz ATK 2003 - Jerry of Scalnitas - maltézský psík / malteser

Absolutní vítěz ATK za rok 2003 - Ich. GESSI Modrý květ - Chinese Crested Dog

23. 02. 2004 - text: Brychtová, Foto: Brychta